Ballina Rajon & Bote Evropa digjet nga i nxehti, Australia me temperatura në minus

Evropa digjet nga i nxehti, Australia me temperatura në minus

Ndërsa Evropa është kapluar nga i nxehti afrikan, Australia Juglindore është goditur nga një valë e ftohtë, me temperaturat që varen rreth minus tre gradë në zonat malore, me një njeri të vdekur kur një degë peme ra mbi të.

Qysh ditën e shtunë, shërbimet meteorologjike lëshuan një paralajmërim kundër erërave të forta dhe të ftohta, borës dhe ngricave.

Sipas faqes së lajmeve australiane ABC, dëbora, temperaturat e ftohta dhe kushtet e vështira të drejtimit kanë çuar në mbylljen e rrugëve në të gjithë Victoria.

Disa qytete raportohet se ishin mbuluar në dëborë për herë të parë në dekada, transmeton KosovaPress.

Një i moshuar (68) vdiq dje ndërsa skijonte në New South Wales, kur një degë e madhe pemësh ra mbi të.

Resori Bou Bou Mountain është plotësisht i ndërprerë nga dëbora, dhe ekuipazhet e shpëtimit po përpiqen të pastrojnë rrugët.

Shërbimi i Urgjencës deklaroi se kishte marrë 145 thirrje për ndihmë në të gjithë shtetin, dhe më shumë se gjysma e atyre thirrjeve ishin nga pemë të rrëzuara.