Skip Navigation Links
Live
Lajmet
Programi
Video
Emisionet
Horoskopi
Kalendari
Kontakt
Sherbimet
Per ne
English
Login
 
 
Kalendari ditor: e diel 20.01.2019

KALENDARI HISTORIK
20 janari është dita e njëzetë  e  Kalendarit Gregorian dhe mbeten 345 ditë deri fundi i vitit.

NGJARJET:


1320 – Vladislav I, i shkurtri, pasi bashkoi vendin u kurorëzua Mbret i Polonisë
1356 - Edward Balliol vrau mbretin e Skocisë.
1840 - Uiliami II u bë Mbreti i Holandës.
1842 – Kina sipas traktatit të Nankinit i dorëzoi Hong Kong-un Mbretërisë së Bashkuar
1841 - Ishulli Hong Kong u okupua nga Britania e Madhe.
1892 – SHBA: luhet loja e parë zyrtare e basketbollit.
1936 - Eduardi VIII u bë Mbreti i anglisë.
1937 - Franklin Roosevelt u zgjodh për herë të dytë si President i Shteteve të Bashkuara.
1944 - LDB: Forcat Ajrore Mbretërore hodhën 2,300 tonë bomba mbi Berlin.
1945 – Franklin Delano Ruzvelt u bë President i Shteteve të Bashkuara për të katërtën herë, është presidenti i vetëm që qëndroi në detyrë për më tepër se dy mandate.
1954 - U themelua radiostacioni National Negro Network me 40 anëtarë.
1961 - Xhon Kenedi në moshën 43 vjeçare inagurohet për kryetarë të SHBA-ve, e që ishte kryetari më i ri në historinë e SHBA-ve.
1981 - Ronald Reagan në moshën 70 vjeçare merr pozitën e shefit të shtetit, të SHBA-ve, duke qenë kryetari më i vjetër në historinë e SHBA-ve.
1991 - Sudani vuri Sheriatin si ligj shtetëror.
1992 - Air Inter Flight 148 u rrëzua në Strasbourg, Francë duke lënë të vdekur 82 pasagjerë dhe 5 anëtarë të ekipit.
2001 - Në revolucionin 4 ditor u rrëzua nga posti presidenti filipinez Joseph Estrada dhe u pasua nga Gloria Macapagal-Arroyo.
2001 - George W. Bush trashëgoi Bill Clintonin në funksionin e kryetarit të 43. të SHBA-ve.
2009 - Barack Obama bëhet presidenti i 44 i SHBA-ve
2012 - Trupat ushtarake franceze deklarojnë se do të tërhiqen nga Afganistani pas një sulmi ku gjetën vdekjen 4 ushtarë francezë te koalicionit. Autori i vrasjeve nje koleg afgan.
2012 - FBI-ja mbyll websitin "megaupload" dhe e akuzon themeluesin e saj per pirateri. Drejtuesi i saj rrezikon deri ne 50 vjet heqje lirie.

LINDJET:

1292 - Eliška Premyslovna, mbreteresha e fundit çeke
1775 - André-Marie Ampère, fizikant dhe matematikant francez
1902 - Nazim Hikmet, letrar turk
1920 - Federico Fellini, rgjisor italian
1926 - Patricia Neal, americka glumica
1933 - Ron Townson, këngëtar amerikan (The Fifth Dimension)
1945 - Momcilo Krajišnik, kriminel dhe politikan serb nga B dhe H
1946 - David Lynch, regjisor amerikan
1945 - Eric Stewart, muzikant anglez (10cc)
1949 - Göran Persson, politikan suedez
1951 - Ian Hill, muzikant anglez (Judas Priest)
1952 - Paul Stanley, muzikant amerikan (Kiss)
1960 - Scott Thunes, muzikant amerikan
1966 - Tracii Guns, kitarist amerikan
1971 - Gary Barlow, kengëtar britanez (Take That)
1971 - Derrick Green, këngëtar amerikan (Sepultura)
1979 - Will Young, kengëtar britanez

VDEKJET:

1639 - Mustafa I, sulltan i mbretërisë osmane
1859 - Bettina von Arnim, letrare gjermane
1907 - Dmitri Mendeleev, kimist rus
1957 - James Connolly, student i atlet amerikan
1993 - Audrey Hepburn, aktore
2010 - Pashk Gjeçi, përkthyes shqiptarëSonte në program

Publicitet
 
 
 
     
  Copyright © 2017 TV-OPINION Developed by Ensoft